Jak co roku, w pierwszą niedzielę po Świętym Eligiuszu, czyli w tym roku 4. grudnia Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy świętował uroczystość patrona branży – Świętego Eligiusza.
O godzinie 9.30 w kościele pod wezwaniem Świętego Marcina Biskupa, na warszawskim Starym Mieście odbyła się uroczysta msza święta, z udziałem władz cechu, jego członków i sympatyków.
Starszyzna cechowa wystąpiła w swoich odświętnych strojach – togach i łańcuchach cechowych.
Obecny był oczywiście poczet sztandarowy ze sztandarem Cechu.
Uroczystość celebrował ksiądz prałat dr Andrzej Gałka – krajowy duszpasterz niewidomych, a obok muzyki organowej uroczystość uświetniła zaprzyjaźniona z bracią cechową grupa sygnalistów.
We wprowadzeniu do mszy świętej celebrans krótko przedstawił postać świętego Eligiusza, oraz wskazał nić wiążącą tego świętego z patronem kościoła w którym odbywa się uroczystość – świętego Marcina.
Zgodnie z przekazem, to właśnie święty Eligiusz wykonał grobowiec świętego Marcina w Tours.
Przypomniał też, że w krużganku tutejszego kościoła świętego Marcina znajduje się bardzo ciekawy element – płyta wykonana z brązu patynowanego, upamiętniająca świętego Eligiusza.
Po mszy świętej brać cechowa i przyjaciele przez chwilę prowadzili rozmowy przed wejściem do kościoła, po czym na znak starszego Cechu – Jarosława Durskiego udali się do budynku Cechu na śniadanie cechowe.
Warto zaznaczyć, że w sieni głównej budynku Cechu, wszystkich przybywających wita święty Eligiusz przedstawiony na identycznej jak ta w kościele płycie wykonanej z brązu patynowanego.
Wszyscy członkowie braci cechowej i obecni na uroczystościach gości obok pozdrowień i opowiadań o doświadczeniach minionego roku życzyli sobie możliwości spotkania w kolejne święta patrona branży.
relacja
Władysław Meller