Święty Eligiusz – święto Cechu

Zgodnie z tradycją 1 grudnia w dniu kiedy Kościół wspomina świętego Eligiusza, Cech obchodzi swoje święto. Bogaty życiorys można przeczytać na stronie Wikipedii

Zawsze w tym dniu spotykaliśmy się wspólnie po mszy św. Tak jak w zeszłym roku, również w tym, ograniczyliśmy się wyłącznie do wspólnej mszy św. ze względów na sytuację pandemiczną.

Starszy Cechu Jarosław Durski

Msza święta w dniu św. Eligiusza – zaproszenie

Jak co roku, w pierwszą niedzielę grudnia nasz Cech obchodzi święto Patrona św. Eligiusza. Niestety z uwagi na pandemię, w trosce o zdrowie nas wszystkich, tradycyjne spotkanie Członków i Przyjaciół Cechu nie odbędzie się.

Niemniej zapraszamy do udziału we Mszy Świętej, która zostanie odprawiona 5 grudnia o godzinie 9.30 w Kościele św. Marcina przy ul. Piwnej.

Z wyrazami szacunku,

W imieniu Zarządu

Starszy Cechu

Jarosław Durski

Przystąpienie do Cechu

Serdecznie zapraszamy osoby prowadzące działalność gospodarczą w zawodach złotnik, zegarmistrz, optyk, grawer lub brązownik zainteresowane przystąpieniem do Cechu. Pod niniejszym linkiem można pobrać deklarację członkowską, którą po wypełnieniu należy przesłać na nasz adres email. W razie pytań zapraszamy do kontaktu.

Deklaracja członkowska

Targi GOLDEXPO 2021

Targi GOLDEXPO to największa impreza w branży złotniczo-jubilerskiej. W tym roku zapraszamy w dniach 30.09 – 02.10.2021.

Złotnictwo znane było w Polsce od zamierzchłych czasów, ale trudno tu operować jakimiś konkretnymi datami.

Targi GOLDEXPO 2021

Okres rozwoju złotnictwa w Warszawie przypada na okres panowania Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę państwa z Krakowa. Król ten w 1589 r zatwierdził przywileje nadane Cechowi przez ostatnią dynastię Jagiellonów.

Czytaj dalej Targi GOLDEXPO 2021

Zegar z Zamkowej Wieży

Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów zainteresowaniem cieszył się wykład o Zegarze z Zamkowej Wieży (tu można zapoznać się z jego historią powojenną) dlatego mamy przyjemność zaprosić na prelekcję pod tym samym tytułem. „Zegar z zamkowej wieży” – prelekcja, Władysław Meller.

Historia zegara

W dniu 23.09.2021, o godzinie 18.00, w Zamku Królewskim w Warszawie, w Sali Biblioteki Królewskiej odbędzie się prelekcja pod tytułem „Zegar z zamkowej wieży”. Będzie to pierwszy od dawna wykład z udziałem publiczności. Udział publiczności będzie się odbywać na podstawie pobrania bezpłatnych wejściówek na 30 min. przed wykładem w Sieni Wielkiej. Ze względów pandemicznych planowane jest wydawanie 50 wejściówek.Ponieważ bierzemy udział w obchodach rocznicowych, zapraszamy na ww prelekcję przygotowaną przez członka naszego Cechu.

Więcej informacji na stronie Zamku Królewskiego w Warszawie , oraz na naszym profilu Facebook.

V Międzynarodowy Festiwal Zegarów i Zegarków

W dniach 25 – 26 września 2021, w Łodzi,  odbędzie się już V Międzynarodowy Festiwal Zegarów i Zegarków.

Poniżej prezentujemy materiały medialne dotyczące najbliższej edycji: zaproszenie organizatora, oraz linki zarówno do strony wydarzenia jak i profilu na FACEBOOK.

V Międzynarodowy Festiwal Zegarów i Zegarków

Festiwal odbędzie się pod hasłem „Watches in Sports” czyli zegarki w sporcie. Stąd właśnie taka przestrzeń festiwalu. O tym poniżej w krótkim zaproszeniu organizatora.

Czytaj dalej V Międzynarodowy Festiwal Zegarów i Zegarków

Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie i jubileusz jego zegara


Pierwsze robocze spotkanie przedstawicieli dyrekcji Zamku Królewskiego i Cechu warszawskich rzemieślników precyzyjnych

Na początku tego roku w prasie pojawiła się informacja o 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.
Rzeczywiście w styczniu 1971 roku, po Wydarzeniach na Wybrzeżu, na fali zmian w kierownictwie politycznym w naszym kraju w Warszawie odbyło się spotkanie „Przedstawicieli środowisk twórczych z I Sekretarzem Komitetu Centralnego PZPR Edwardem Gierkiem”.

Czytaj dalej Jubileusz Zamku Królewskiego w Warszawie i jubileusz jego zegara

Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Historia powstania

Zegar Zamku Królewskiego w Warszawie, znajdujący się na dominującej nad Placem Zamkowym Wieży Zygmuntowskiej, zwanej także Wieżą Zegarową, obchodził w tym roku swoje wyjątkowe jubileusze. 75 lat temu – 17 września 1939 roku, w wyniku hitlerowskiego bombardowania i pożaru, zegar zatrzymał się wskazując godzinę 11.15, a przed 40 laty – 19 lipca 1974 roku o godzinie 11.15, odżył dziełem warszawskich rzemieślników, wznawiając odmierzanie czasu i do dziś dnia działa nienagannie.

Transport tarcz zegarowych, w odniesieniu do sylwetek widać rozmiar tarczy
Czytaj dalej Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie. Historia powstania

Rozpoczynamy

Rozpoczynamy prace nad naszą nową stroną, która mamy nadzieję, będzie dla nas wszystkich miejscem spotkania i kontaktu.

Pamiątkowe tablo na schodach do biura Cechu