Targi GOLDEXPO to największa impreza w branży złotniczo-jubilerskiej. W tym roku zapraszamy w dniach 30.09 – 02.10.2021.
Złotnictwo znane było w Polsce od zamierzchłych czasów, ale trudno tu operować jakimiś konkretnymi datami.
Okres rozwoju złotnictwa w Warszawie przypada na okres panowania Zygmunta III Wazy, który przeniósł stolicę państwa z Krakowa. Król ten w 1589 r zatwierdził przywileje nadane Cechowi przez ostatnią dynastię Jagiellonów.
Nie tylko król Zygmunt otaczał opieką złotnictwo, czynili to również inni panujący przed nim królowie a zwłaszcza Zygmunt August ,który sam był zamiłowanym złotnikiem. W okresie międzywojennym złotnictwo na terenie kraju było licznym i dobrze zorganizowanym rzemiosłem, liczyło 360 warsztatów. W czasie drugiej wojny światowej złotnictwo poniosło ogromne straty przede wszystkim w Warszawie gdzie koncentrowało się rzemiosło złotnicze. Prawie wszystkie warsztaty uległy zniszczeniu, a to co ze złotnictwa pozostało i nie uległo zagładzie, zostało wywiezione przez okupanta do Niemiec. Po wojnie złotnictwo nie może podźwignąć się całkowicie z upadku a ograniczenia jakimi podlega to rzemiosło nie sprzyja wzrostowi ilości warsztatów złotniczych, których jest w tej chwili zaledwie 28. Mimo to rzemiosło warszawskie słynie nadal z jakości i wysokiego poziomu artystycznego swoich wyrobów. Eksponaty złotnicze wystawiane na wystawach krajowych i zagranicznych uzyskują wysokie odznaczenia i najwyższe nagrody.
Serdecznie zapraszamy na stronę Targów GOLDEXPO, w których oczywiście będziemy jako Cech uczestniczyć.